10% EXTRA sleva na vše* >
block 1

Co jsou klasifikace IP?

 

 Hodnota IP se často uvádí na osvětlení, ale co vlastně tato hodnota nebo klasifikace znamená? IP označuje stupeň krytí nebo mezinárodní stupeň krytí. První číslo udává stupeň ochrany proti pevným látkám a druhé číslo ochranu proti vlhkosti a prachu. Vnitřní osvětlení, jako je závěsné svítidlo v obývacím pokoji, stropní svítidlo v ložnici nebo zapuštěné bodové světlo na chodbě, nepotřebuje dodatečnou ochranu, protože má IP20, což stačí jako ochrana proti prachu. Jinak je to však u koupelen a venkovního osvětlení, protože elektřina nemůže přijít do styku s vodou. V těchto zónách je nutná vyšší hodnota IP. Čím vyšší je klasifikace IP, tím odolnější je osvětlení vůči vlhkosti a vodě.


Klasifikace IP svítidel

U osvětlení jsou nejběžnější následující klasifikace IP:

  • IP20: Prachuvzdorné
  • IP21: Chráněno proti kapající vodě (nemůže být v přímém kontaktu s vodou)
  • IP23: Chráněno proti pokropení vodou (nemůže být v přímém kontaktu s vodou)
  • IP44: Chráněno proti stříkající vodě a prachu (při zakrytí vhodné pro použití v koupelně a venku)
  • IP54: Chráněno proti stříkající vodě a prachu (při zakrytí vhodné pro použití v koupelně a venku)
  • IP65: Prachuvzdorné a chráněno proti tryskající vodě o nízkém tlaku
  • IP67: Prachuvzdorné a chráněno proti následkům ponoření do 1 metru nebo po dobu 30 min.
  • IP68: Kompletní odolnost vůči prachu a vodě (chráněno při dlouhotrvajícím ponoření)

Klasifikace IP pro použití v koupelně nebo venku je rozdělena do zón, v nichž každé světlo musí mít jinou hodnotu IP.

block 7


Minimální hodnota IP potřebná v koupelně

Do zóny 1 patří v koupelně vana a sprchový kout. V této zóně je potřebná vyšší hodnota IP, protože je zde vysoké procento vlhkosti a voda, proti které je třeba svítidlo chránit. Proto je nutné IP65 a vyšší s 12V zdrojem světla. Světla musí být namontována nejméně 225 cm od spodní části vany nebo sprchy.

Zóna 2

Do zóny 2 patří v koupelně prostor umyvadla a WC nebo uzavřený sprchový kout. V této zóně není potřebná vysoká hodnota IP, protože při používání nedochází k přímému kontaktu s vodou, a proto platí IP44. Svítidla je třeba namontovat 60 cm od zóny 1.

IP hodnoty koupelna

Zóna 3

Do zóna 3 patří místa okolo koupelny, kde se může vyskytovat vlhkost, tato zóna není v přímém kontaktu s vodou s výjimkou případů, kdy dochází ke kondenzaci, a proto minimální požadovaná hodnota IP je IP21.Minimální hodnota IP potřebná venku

Venkovní osvětlení lze také rozdělit do zón. Do zóny 1 patří zcela exponované oblasti, kde je osvětlení v přímém kontaktu se všemi druhy povětrnostních vlivů, jako jsou silné deště, sníh, vítr a krupobití, a proto musí být svítidlo schopné vzdorovat těmto vlivům. Tyto svítidla proto vyžadují velmi vysokou hodnotu IP, alespoň IP65, ale pokud bude osvětlení namontováno v zóně, kde bude uloženo hluboko v zemi, budete potřebovat velmi vysokou hodnotu IP, alespoň IP67 a výše.

Zóna 2

Do zóny 2 venkovního osvětlení patří místa, kde namontované svítidlo není přímo vystaveno vnějším vlivům. Osvětlení musí být namontováno na místě, kde mu shora poskytuje krytí střecha nebo jiná konstrukce. V této zóně, do které patří například zastřešená terasa, přístřešek nebo garáž s podhledem, je potřeba minimální hodnota IP44.

IP hodnoty zahrada

Zóna 3

Zóna 3 venkovního osvětlení zahrnuje místa, kde je svítidlo zcela chráněno před vnějšími vlivy. Do této zóny patří kryté střechy nebo velké podhledy, krytý balkon nebo terasa, kde je lampa zcela chráněna před veškerým přímým kontaktem s vodou nebo vlivy počasí. Minimální hodnota IP v této zóně je IP23.

emico-featured

Oblíbené koupelnové lampy