10% EXTRA sleva na vše* >

Ušetřete za elektřinu s LED osvětlením

Normálně byste žárovku vyměnili, až když dosáhne konce své životnosti. Výměna halogenových nebo jiných žárovek před koncem životnosti za LED žárovku se však obvykle vyplatí. Může vám pomoci ušetřit spoustu energie, což vám zase pomůže ušetřit náklady na elektřinu. Jedná se také o jeden z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit energii ve vaší domácnosti. Chcete se dozvědět více? Pokračujte ve čtení, abyste zjistili, kolik můžete ušetřit, když přejdete na LED!

Vyměňte halogenové žárovky za LED

Co tedy vlastně získáte výměnou halogenové žárovky za LED žárovku? Halogenové žárovky se již od 1. září 2018 v Evropské unii legálně neprodávají, protože nesplňují normy EU o udržitelnosti. LED žárovky spotřebují o 80 až 90 % méně energie než halogenové nebo klasické žárovky. Mají také průměrnou životnost 15 000 hodin, což znamená, že mohou vydržet až 15 let!


 

Jas

Jas vaší žárovky může mít zásadní vliv na to, jak vypadá váš interiér. U LED žárovek se jas neměří ve wattech, ale v lumenech. Chcete vědět, které místnosti potřebují jakou úroveň jasu?

 

Kelvin

Teplota barvy světla, měřená v Kelvinech, udává teplo světla produkovaného žárovkou. Často se předpokládá, že LED diody produkují velmi jasné světlo, ale se správným množstvím Kelvinů není žárovka vždy tak jasná! Správně teplé náladové osvětlení také prohřeje váš interiér!


Kolik mohu ušetřit s LED osvětlením?

 

Abychom vám pomohli pochopit, kolik můžete ušetřit, podíváme se, kolik lze ušetřit, když všechny žárovky v obývacím pokoji vyměníte za LED žárovky. Výpočet vychází z následujících svítidel v obývacím pokoji (s energetickým štítkem uvedeným v závorce):

 

 • 1 x stropní svítidlo (A)
 • 2 x nástěnná svítidla (E)
 • 1 stolní lampa (C)
 • 1 x svícení nahoru (D)
 • Osvětlení v (TV) skříňce (F) (pomocí LED pásků, které je obvykle energeticky účinné a možné pouze s kompaktní LED technologií)

 

  Halogenové žárovky LED
Spotřeba energie za den 2,7 kWh 0,42 kWh
Spotřeba energie za rok 985,5 kWh 152,3 kWh
Náklady za rok* 13907,40 Kč

2163,28 Kč

 

*Vypočteno na základě průměrné ceny za kWh 14,11 Kč (stav k srpnu 2022 v Nizozemsku) a průměrné délky používání 6 hodin denně.

emico-featured

LED žárovky

Watty vs. lumeny

Jas světla se dříve vyjadřoval ve wattech. V dnešní době vám to o jasu žárovky mnoho neřekne, takže se také musíte podívat na hodnocení lumenů žárovky (uvedené na obalu). To může být trochu složité, když přecházíte z halogenových nebo klasických žárovek na LED osvětlení, a proto uvádíme srovnávací tabulku pro informaci:

 

Příkon Světelný výkon
15 wattů 100 - 150 lumen
25 wattů 200 - 300 lumen
40 wattů 400 - 500 lumen
60 wattů 700 - 800 lumen
75 wattů 900 - 1000 lumen
100 wattů  více než 1300 lumen

 

Pro ambientní osvětlení byste měli použít žárovky s výkonem až 200 lumenů. V obytných prostorách se často používají žárovky s 300 až 500 lumeny. Žárovky s výkonem nad 500 lumenů se obvykle považují za velmi jasné světlo. To se často používá v garážích, sklepech a koupelnách/WC.


Výhody použití LED

 

Stále nejste plně přesvědčeni? Zde je praktický seznam všech výhod používání LED:

 • LED spotřebovávají méně energie, což výrazně sníží vaše náklady na elektřinu
 • LED žárovky mají delší životnost (více než 15x delší než halogenové žárovky)
 • LED diody se nezahřívají, což je snižuje riziko požáru
 • K dispozici v různých barvách a jasech
 • LED diody jsou stmívatelné, což může pomoci zlepšit atmosféru vašeho pokoje
 • LED světla jsou vhodná pro všechny typy svítidel
 • LED diody lze použít jako chytré osvětlení! To znamená, že je můžete ovládat pomocí aplikace nebo dálkového ovladače.