10% EXTRA sleva na vše* >
block 1

Wat(t) označuje výkon svítidla

 

 Až donedávna byl výkon svítidla definován příkonem (watty). Dnes se ale setkáte s LED svítidly, kde jsou kromě voltů uvedeny také lumeny. Jaký je rozdíl mezi těmito třemi jednotkami? Zodpovíme vám všechny tyto otázky!

Koupit

Watt vs. Lumen

Příkon svítidla je množství energie, které lampa spotřebuje, a lumen je jednotkou množství světla/jasu vytvořeného světelným zdrojem. Lumen představuje lepší způsob, jak poznat skutečný jas žárovky, protože udává intenzitu světla a výkon tohoto konkrétního osvětlení, zatímco watt označuje pouze energetickou spotřebu svítidla. Čím vyšší světelný výkon, tím jasnější světlo, a proto je nyní lumen hlavním indikátorem jasu u žárovek a sad osvětlení. Věnujte proto větší pozornost lumenům než wattům.

block 4

LED a příkon

Příkon není možné převést na lumeny, protože se jedná o dvě naprosto rozdílné měřící jednotky. Dříve se uvádělo, že vyšší příkon odpovídal určitému množství světla, ale to už neplatí, takže nyní se můžete setkat s LED žárovkami, které mají nízký příkon a vysoký světlený výkon. Proto je lepší dívat se na lumeny světelného zdroje než na výkon.


Co je napětí?

Napětí nebo volty označují elektrické napětí svítidla. Standardní elektrická síť v českých domácnostech je obvykle 230 V, a proto téměř všechna svítidla fungují s tímto standardním napětím, i když existují výjimky, jako jsou některá zapuštěná svítidla o 12 V. Pokud chcete převést vysoké napětí (230 V) na nižší napětí (12V) budete potřebovat transformátor. Transformátor zajistí převod napětí z 230 V na 12 V. Příkladem transformátoru je nabíječka mobilního telefonu nebo adaptér v notebooku.

Je důležité zapamatovat si následující: Rozdíl mezi 12 V a 230 V: Níže uvádíme výhody a nevýhody. Výhodou 12V svítidla je, že vydrží déle, protože pracuje s nižším/menším napětím. Nevýhodou je, že bude fungovat pouze s transformátorem. Výhodou 230V svítidla je, že se obejde bez transformátoru a lze jej namontovat přímo do sítě. 230V svítidlo lze použít téměř se všemi druhy žárovek.

 
emico-featured

LED lampy